Niezależność energetyczna - idea nowego centrum kultury w Kozienicach

W Kozienicach został otwarty nowy budynek centrum kultury i sztuki. Nowoczesny budynek nie tylko z uwagi na wykorzystane technologie, ale również ze względu na fakt swojej niezależności energetycznej. Na jego dachu oraz częściowo na elewacji pracują bowiem dwie wydajne elektrownie fotowoltaiczne.

Foto 1492, Niezależność energetyczna KozieniceW obecności szeregu reprezentujących zarówno region jak i kraj osobistości ze świata przemysłu, biznesu i polityki w dniu 7.10.2015 w polskich Kozienicach został otwarty nowy budynek centrum kultury i sztuki. Kozienice są malowniczym miasteczkiem leżącym na południe od Warszawy, wyróżniającym się znajdującymi się w samym mieście dużymi połaciami zieleni i lasów oraz brakiem budynków, których wysokość przekraczałaby cztery piętra. Budynek nowego centrum kulturalnego jest w kontekście urbanistycznym miasta bardzo ciekawy. Jest on nowoczesny nie tylko z uwagi na wykorzystane technologie, ale również ze względu na fakt swojej niezależności energetycznej.

Na jego dachu oraz częściowo na elewacji pracują bowiem dwie wydajne elektrownie fotowoltaiczne. Instalacja dachowa, dla której zakładane jest dobre nasłonecznienie, ma moc 65 kWP i wyposażona jest w polikrystaliczne panele Canadian Solar. W celu lepszego wykorzystania powierzchni oraz zoptymalizowania krzywej produkcji umożliwiającej lepsze wykorzystanie wyprodukowanej energii, panele ustawione są w kierunku wschód – zachód. Z uwagi na urządzenia klimatyzacyjne, które również umieszczono na dachu, rozmieszczenie paneli było nieco skomplikowane.

Oczywistością w nowoczesnym budynku jest bogate przeszklenie ścian, szkło dominuje więc w projekcie architektonicznym obiektu. Ponieważ w budynku znajdują się dwie sale kinowe, w przypadku których okna nie byłyby pożądane, architekt i projektant wymyślili obłożenie szkłem również ich ścian. W celu wyeliminowania konieczności poszukiwania rozwiązań w zakresie montażu oraz produkcji nietypowych i wykonywanych na zamówienie bloków szklanych zdecydowano, by na tych ścianach zamontować panele fotowoltaiczne. Ponieważ chodzi o ściany południowo-zachodnie oraz północno-zachodnie elewacja pokryta została wyposażonymi w cienkowarstwową technologię CIS panelami fotowoltaicznymi AVANCIS 56 kWp, które dobrze pracują ze światłem rozproszonym, nie posiadają ram i spełniają niełatwe wymagania designu obiektu. Rozwiązanie to oferuje ciekawą wartość dodaną w postaci produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. „W instalacji wykorzystano konstrukcję ścienną, która spełniać musi szereg wymagań i norm. Od rozwiązań w zakresie mostów cieplnych, rozszerzalności materiałów, elementów przeciwpożarowych aż po solidność mocowania i odporność konstrukcji na wiatr oraz niekorzystne zmiany aury lub nieprzewidziane zdarzenia. Jednak i tak cena całego rozwiązania pokrycia ścian nie jest droższa od produkcji nietypowego oszklenia, zaś wyprodukowana energia elektryczna szybko zbilansuje inwestycję w wykorzystywane falowniki” powiedział nam p. Fridrich, jeden z projektantów elektrowni. Obie elektrownie korzystają z falowników Fronius, które znajdują się wewnątrz budynku. Ciekawostkę dla gości centrum stanowić będzie m.in. możliwość śledzenia online produkcji energii elektrycznej przez obie elektrownie fotowoltaiczne oraz danych statystycznych przedstawianych zbiorczo za ostatnie 3 dni, tydzień, miesiąc i rok na dwóch ekranach telewizyjnych w holu wejściowym obiektu. 

Może myślisz o inwestycji w fotowoltaikę? Sprawdź, ile zarobi twoja dachowa instalacja fotowoltaiczna.

Instalację elektrowni fotowoltaicznych przeprowadziła uznawana w Polsce firma AM KOVO OZE sp. z o.o. Czerpie ona bogate know-how w zakresie budowy elektrowni fotowoltaicznych korzystając z partnerstwa z czeskimi firmami Satturn Holešov oraz Altronik, które posiadają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie budowy różnych elektrowni w Czechach i na Słowacji. Polska firma zaprezentowała się jako rzetelna firma instalacyjna, która doskonale daje sobie radę nawet z wysokimi wymaganiami ze strony inwestorów.

Kozienice są pięknym zielonym miastem, którego mieszkańcy dbają o środowisko naturalne. Mają więc prawo być dumni z tego budynku. Jest on piękny, nowoczesny i prezentuje aktywne podejście do praktycznego zastosowania ekologii w budownictwie miejskim.

Źródło: FOTOWOLTAIKAINFO.PL

Komentarz do artykułu


W górę