Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Inwerter fotowoltaiczny jest częścią systemu instalacji fotowoltaicznej. Nie każdy jednak wie, jaka jest jego rola, dlatego dziś postaramy się przybliżyć tę kwestię. A zatem do czego służy i jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Foto 1753, Inwerter fotowoltaika działanieCo to jest inwerter?

Inwerter, zwany po polsku falownikiem, to urządzenie służące do zmiany prądu stałego na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Niezależnie od rodzaju, typu, serii, producenta, każdy falownik zbudowany jest z następujących 4 elementów:

  • prostownika,
  • stopnia pośredniego, który może pełnić różne funkcje, złożonego z kondensatorów,
  • stopnia końcowego, złożonego z tranzystorów,
  • układu sterowania i zabezpieczeń, którego celem jest wymiana danych pomiędzy inwerterem a urządzeniami zewnętrznymi.

Inwertery są wykorzystywane w wielu urządzeniach i instalacjach elektrycznych, w których konieczna jest regulacja częstotliwości czy zamiana prądu stałego na zmienny. To dzięki nim można regulować np. prędkość pracy silników elektrycznych.

 Do czego służy inwerter?

Wiedząc już czym jest i jak zbudowany jest inwerter, spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka jest jego rola w instalacji fotowoltaicznej. Jak wiadomo, kolektory fotowoltaiczne produkują prąd stały, urządzenia domowe zaś zasilane są prądem zmiennym. Konieczne jest więc urządzenie, które zamienia prąd stały na prąd zmienny i tu właśnie niezbędny staje się inwerter. Bez niego energia elektryczna uzyskiwana dzięki panelom fotowoltaicznym nie miałaby zastosowania w gospodarstwie domowym. Można więc powiedzieć, że inwerter jest najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej, bo to dzięki niemu energia elektryczna uzyskiwana ze słońca staje się użyteczna.

Polecamy: Fotowoltaika oferta cenowa

Autor: Agnieszka Wojtas

Źródło: FOTOWOLTAIKAINFO.PL

Komentarz do artykułu


W górę