Ogniwa fotowoltaiczne. Czy produkcja energii elektrycznej ze słońca jest opłacalna?

Wykorzystać energię słoneczną można nie tylko za pomocą kolektorów dostarczających ciepło, ale również ogniw fotowoltaicznych (PV), produkujących energię elektryczną. Przeczytaj, czy taka instalacja jest opłacalna i kiedy się zwróci.

W domach jednorodzinnych wykorzystanie paneli fotowoltaicznych o mocy przynajmniej kilku kW jest wciąż stosunkowo rzadkie, choć małe ogniwa, np. w kalkulatorach, stosuje się powszechnie od wielu lat. Ceny jednak spadają.

 

Nie będziemy opisywać tu fizycznych podstaw działania ogniw fotowoltaicznych. Zainteresowani znajdą te informacje bez trudu w każdej encyklopedii. W końcu za wyjaśnienie tzw. zjawiska fotoelektrycznego Albert Einstein otrzymał Nagrodę Nobla.

Z praktycznego punktu widzenia, ważna jest znajomość kilku podstawowych zasad rządzących działaniem tego rodzaju instalacji.

 • natężenie uzyskiwanego prądu elektrycznego, a więc ilość energii, zależy od intensywności promieniowania słonecznego;
 • sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność waha się w szerokich granicach, od kilku do ponad 20%, zależnie od budowy ogniw. Jednak ich ceny także są bardzo różne, dlatego najlepiej jest przeliczać cenę na uzyskiwaną moc elektryczną (zł/kW);
 • w panelach uzyskujemy prąd stały, a znakomita większość domowych urządzeń zasilana jest prądem przemiennym. Trzeba więc go przetworzyć, co wymaga dodatkowych urządzeń (falownika);
 • magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach jest kosztowne i niepraktyczne, dlatego najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest możliwość odsprzedaży nadwyżek energii do sieci.

Zasada działania ogniw fotowoltaicznych (PV)                                                                                                               Zasada działania ogniw fotowoltaicznych (PV)

Elektryczność jest znacznie bardziej uniwersalną formą energii, niż ciepło pozyskiwane w kolektorach słonecznych. Można ją wykorzystać do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych, ale także do ogrzewania i przygotowania c.w.u. Jednak podstawowym problemem jest nierównomierny uzysk energii, zarówno w skali roku, jak i doby. Niestety cena, wielkość i niska trwałość akumulatorów uniemożliwia lokalne gromadzenie dużej ilości energii na własne potrzeby. Pozostaje spożytkowanie jej nadmiaru do zasilania grzałek i przygotowania c.w.u. albo odsprzedaż do sieci.

Ogniwa fotowoltaiczne - koszty

godnie z ustawą Prawo Energetyczne po nowelizacji z 2013 r., dostawca energii elektrycznej ma obowiązek odkupić od nas jej nadmiar z instalacji PV, jeśli tylko moc nie przekracza naszej mocy przyłączeniowej. W większości domów jednorodzinnych, moc przyłączeniowa wynosi przynajmniej 10 kW, a instalacje fotowoltaiczne mają do 5 kW. Niestety za prąd uzyskamy niezbyt wysoką cenę – 80% giełdowej ceny energii w poprzednim roku. Ta cena nie obejmuje jednak opłat za przesył. W efekcie za 1 kWh prądu dostarczonego do sieci otrzymamy poniżej 0,20 zł.

Same materiały - bez montażu - w przypadku małej instalacji PV o mocy ok. 3 kW będą kosztować około 15 000 zł. Nawet według rządowych ekspertów, przygotowujących ustawę o odnawialnych źródłach energii, trzeba się liczyć z okresem zwrotu inwestycji wynoszącym ok. 19 lat. A żywotność instalacji ocenia się na 20 lat. Bardzo pożądane jest więc dofinansowanie inwestycji. Przewiduje je NFOŚiGW w ramach programu "Prosument". Szczegóły zasad dofinansowania - zarówno za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego, jak i kredytów bankowych z dotacją - będą znane najpewniej w drugiej połowie 2014 r.

Źródło: budujemydom.pl

Dyskusja

 1.    Roman

  07. 05. 2014, 11:53

  W obliczu pogarszającego się od lat bezpieczeństwa energetycznego, państwo powinno wesprzeć produkcję fotoogniw na potrzeby energetyki domowej (także budynków wielorodzinnych). Przy masowej produkcji cena jednostkowa spada znacząco, co spowoduje zwrot kosztów w granicach do 5 lat. Do tego odpowiednie regulacje prawne- ale komu w naszym kochanym kraju zależy na zwykłych obywatelach?

  Reagować

 2.    Tomasz

  02. 04. 2015, 12:59

  Każda interwencja państwa w gospodarkę nie kończy się dobrze. Poczekajmy, powstanie więcej firm i konkurencja spowoduje spadek cen.

  Reagować

 3.    Zbyszko

  24. 07. 2015, 11:42

  Kto wie jak zamocować ogniwa by dawały najwiecej prądu w zimie.Pozdrawiam

  Reagować

 4.    Sol

  15. 02. 2016, 12:31

  Instalacja fotowoltaiczna to się opłaca ??? Licząc średnio 2000kWh ( instalacja 2kWh) i przyjmując optymistycznie ,że całość energii zużyje się na własne potrzeby, realnie nie jest możliwe zużycie więcej niż 20%- 30% (instalacja fotowoltaiczna produkuje energię z w godzinach kiedy przebywamy poza domem i w okresie letnim kiedy zapotrzebowanie na energię jest względnie małe ) mamy jakieś 1000zł rocznie zwrotu nakładów . Średnia cena takiej instalacji to około 10000-11000zł. Bardzo optymistycznie licząc zainwestowane pieniądze zwrócą się za 10-11 lat nie licząc odsetek, jeżeli pieniądze ulokowane byłyby w banku. Realnie zwrot nakładów w warunkach polskich jakieś 15-20lat. Później szczęśliwy nabywca liczy zyski – czy na pewno? Trwałość inwertera to ok. 10l, utrata sprawności przez panele + obsługa serwisowa. To gdzie zysk?. Należy jasno powiedzieć - w Polsce przy obecnych cenach instalacji i energii elektrycznej instalacja fotowoltaiczna jest nieopłacalna. Przedstawiciele branży fotowoltaicznej nierzetelnie przeprowadzają kalkulację i określają okres zwrotu instalacji. Jest to zresztą zrozumiałe –mają zarabiać pieniądze.

  Reagować

Komentarz do artykułu


W górę