Zwiększa czyszczenie paneli fotowoltaicznych ich wydajność? Ekspert mówi, że tak.

Odpowiedzi eksperta dotyczące czyszczenia paneli fotowoltaicznych, stosowania nanolakierów i innych środków. Ale jaki jest prawdziwy wpływ na wydajność elektrowni? Ma czyszczenie sens pod względem ekonomicznym? W jaki sposób i jak często czyścić panele? Zapytaliśmy ekspertów na utrzymywanie elektrowni na ich praktyczne doświadczenia.

Każdy właściciel EPV wie, że zanieczyszczenie paneli fotowoltaicznych ma negatywny wpływ na moc elektrowni (czytaj informacje równiez na temat: Utylizacja paneli fotowoltaicznych). Do zanieczyszczenia paneli dochodzi po pierwsze krótko okresowo, to zanieczyszczenie zmyje pierwszy deszcz, drugim rodzajem zanieczyszczenia jest zanieczyszczenie długo okresowe, które powstaje podczas całej doby użytkowania elektrowni i stopniowo stale rośnie, dopóki nie zostanie przeprowadzone profesjonalne czyszczenie paneli. Sytuacja każdej elektrowni jest inna, tak samo jak wpływ zanieczyszczenia na produkcję elektryczności przez panele fotowoltaiczne. Dla inwestorów jest podstawową sprawą, by sprawdzić, jak zmienia się zanieczyszczenia w czasie, kiedy się opłaca panele umyć i kiedy zakres redukcji mocy przekroczy koszty mycia paneli.

Kiedy warto czyścić panele fotowoltaiczne

Częstotliwość czyszczenia zależy od lokalizacji elektrowni, w szczególności, jak bardzo jest EPV narażona na kurz lub zanieczyszczenie odchodami ptaków. "Wpływ tych czynników może być według naszego doświadczenie do 7% w skali roku. W takich przypadkach zazwyczaj przeprowadzamy czyszczenie paneli co najmniej dwa razy w roku, przed sezonem i w trakcie sezonu "odpowiada ekspert Vladimir Hochman ze spółki Photon Energy Operations, która sprawuje w Republice Czeskiej i na Słowacji elektrownie o mocy 80 MWp.

Ocenić ekonomiczne skutki zanieczyszczenia paneli fotowoltaicznych można na podstawie szczegółowego monitorowania i oceny wyników produkcji w czasie. "Jeśli sytuacja na to pozwala, pozostawimy nieumyte próbki referencyjnej paneli fotowoltaiczne (np. dwa mierzone stringi), które są następnie porównywane z resztą  paneli EPV, nie tylko po umyciu, ale historycznie i przed umywaniem, by uzyskać rozbieżność błędu pomiaru" mówi Hochman.

Stary znany: hot-spot

Czyszczenie paneli jest zdecydowanie zalecane w przypadku zanieczyszczenia zagrażającego działaniu i trwałości paneli, to znaczy może to doprowadzić do tworzenia się hot-spotów. Hot-spoty występują w miejscach plam na panelach, spowodowanych odchodami ptaków lub spadającymi liśćmi, które pozostają długo przyklejone do szyby. Innym zagrożeniem jest powstawanie mchu obok ram paneli fotowoltaicznych, wynikających z małego pochylenia i osadzania "szlamu" na krawędziach paneli fotowoltaicznych, który może przechodzić w stronę aktywnej części modułu. Wyższe ryzyko zanieczyszczenia jest w pobliżu niektórych drzew, zwykle brzozy lub lipy: ich pyłek przykleja się do paneli fotowoltaicznych i ułatwia gromadzenie kurzu, papierków i innych zanieczyszczeń latających w powietrzu.

Foto 1148, czyszczenie paneli fotowoltaicznych

"Bardzo zanieczyszczone elektrownie spotykamy zwłaszcza w pobliżu budynków rolnych i przy stajniach zwierząt gospodarskich, które są dosłownie „megaproducentmi" kurzu latającego. Wyższe ryzyko zanieczyszczenia jest również wzdłuż ruchliwych dróg. Szczególnie w miesiącach jesiennych dochodzi do tworzenia wirującej mgły wodnej tworzonej szybko przejeżdżającymi samochodami, cały strumień zanieczyszczenia powietrza dryfuje i obejmuje cały region "odpowiedział Hochman z Photon Energy Operations.

Jakie technologie oczyszczania wykorzystać?

Powszechnie można do czyszczenia zastosować mechanizację, bardziej nadającą się do większych powierzchni lub czyszczenie ręczne. Każde z nich ma swoją specyfikę. Czyszczenie mechaniczne jest zazwyczaj bardziej efektywne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wyższej cenie. Czyszczenie mechaniczne jednak wymaga miejsca dla maszyny. W niektórych elektrowniach jest wręcz nie możliwe czyścić mechanicznie z powodu przeszkód między rzędami płyt, takich jak rowy lub korytka kablowe lub niewystarczająca przestrzeń między rzędami paneli. "Przy czyszczeniu mechanicznym jest silny akcent na przygotowanie techniczne całej EPV przed czyszczeniem. Konieczne jest, aby wszystkie panele fotowoltaiczne były dobrze przymocowane do konstrukcji (więcej na temat: konstrukcja dla fotowoltaiki). W przeciwnym razie, ruch i ciśnienie szczotek może przesunąć panele i następnie ich deformować. Cena czyszczenia waha się od około 1500 do 4700 euro za MWp ", mówi Vladimir Hochman.

Mechaniczne i ręczne czyszczenia na ogół używają demineralizowaną wodę bez użycia środków chemicznych. Jednakże, jeśli chodzi o niestandardowe zanieczyszczenia, Hochman uważa, że jest wskazane, wybrać testowany środek chemiczny zależny od rodzaju zanieczyszczenia, z wyłączeniem środków ściernych.

"Przed zaleceniem jakiejkolwiek usługi naszym klientom, sprawdzamy wyniki na własnych panelach. Korzyści z czyszczenia paneli testowaliśmy na grupie paneli o mocy 15 MWp w latach 2013 i 2014. Średni wpływ jednego mycia na produkcję wynosił od 1 do 2%. Czyszczenie paneli nie proponujemy w związku z zwiększeniem mocy EPV, ale jako system utrzymania obecnej wydajności i trwałości EPV ", wyjaśnia Vladimir Hochman z Photon Energy Operations.

"Zbadaliśmy również zastosowanie nanolakierów do zwiększenia produkcji," kontynuuje Hochman. "Wynik zastosowania nanolakierów nas bardzo zawiódł, ich wpływ na wydajność była znikoma. W niektórych EPV i przy niektórych rodzajach zanieczyszczenia miały pozytywny wpływ na zmniejszenie przyczepności brudu na panele“. Powodowały zmniejszenie zanieczyszczenia paneli. W wielu przypadkach jednak technologia ta okazała się być mało skuteczna, dlatego przed jej zastosowaniem jest zalecane zawsze skonsultować się ze specjalistą. „W przypadku normalnie zabrudzonych EPV, zgodnie z naszym doświadczeniem, mija się z efektem" odpowiedział Hochman.

Źródło: FOTOWOLATIKAINFO.PL

Dyskusja

  1.    bogdan

    19. 03. 2017, 16:59

    Profesjonalne zestawy pod różnego typu instalacje, w tym właśnie grzewcze czy solarne sprzedaje Swatt na swojej stronie hurtowni internetowej: swatt.pl. Płyny mają klasowe, ja jestem z nich bardzo zadowolony. Wydajne, w pojemnych baniakach i za nieduże pieniądze. Generalnie współpracuję z hurtownią już parę miesięcy i jak na razie dostawy przebiegają płynnie, bez przerw, czy opóźnień.

    Reagować

Komentarz do artykułu


W górę