Instalacja pompy ciepła i panelu fotowoltaicznego – idealny związek dla domowych oszczędności

Do instalacji pompy ciepła jako źródła taniego, ekologicznego ogrzewania domu nikogo już nie trzeba namawiać. Można jednak pokusić się o dalsze zmniejszenie kosztów utrzymania domu uzupełniając instalację pompy ciepła o ogniwa fotowoltaiczne, przetwarzające energię słoneczną w elektryczną.

Zmniejszenie kosztów utrzymania domu - ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne można zamontować na dachu lub elewacji domu, bądź też na niezacienionym kawałku działki. Dobrze zaprojektowana instalacja może zbilansować roczne zużycie prądu przez pompę ciepła, a tym samym całkowicie zlikwidować koszty jej funkcjonowania.

Realne oszczędności dzięki fotowoltaice - jak to wygląda w praktyce

Dla przykładu: Gruntowa pompa ciepła ogrzewając dom o powierzchni ok. 150 mkw. i przygotowując ciepłą wodę dla 4 osobowej rodziny zużywa rocznie ok. 4800 kWh energii elektrycznej. Tyle samo mniej więcej prądu wytworzy instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp.

Ponieważ ilość energii produkowanej przez ogniwo fotowoltaiczne jest większa latem, a mniejsza zimą zasilanie prądem pompy ciepła nie jest równomierne przez cały rok. Rozwiązaniem tej dysproporcji jest tzw. bilansowanie zapotrzebowania na energię w ciągu roku i półroczny okres rozliczania się z zakładem energetycznym. Oznacza to, że większa ilość prądu wytworzonego latem wystarczy na zaspokojenie naszych potrzeb i pozwoli na przekazanie nadwyżek prądu do zakładu energetycznego, który następnie odliczy je od energii przekazanej nam zimą. Taki półroczny sposób rozliczenia zakupu i sprzedaży energii przez zakład energetyczny jest jedną z najważniejszych kwestii, które zostały wprowadzone do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Formalności związane z montażem instalacji fotowoltaicznej

Twórcy nowego prawa bardzo uprościli życie właścicielom domów, którzy dzięki odnawialnym źródłom energii choć w części chcą uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe produkujące i odsprzedające prąd pochodzący z instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kWp nie muszą prowadzić działalności gospodarczej, nie potrzebują koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, a do montażu urządzeń nie potrzebują pozwolenia na budowę. Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci zewnętrznej i odsprzedaż prądu następuje po prostym zgłoszeniu do zakładu energetycznego.

Źródło: BOŚ Bank

Dyskusja

 1.    Waldemar

  18. 05. 2015, 09:16

  chcę taką instalację założyć w nowo budowanym domu, zapraszam firmy instalacyjne

  Reagować

 2.    Solisys Fotowoltaika

  20. 10. 2015, 13:10

  Zapraszam do kontaktu. Dobierzemy instalację, zaproponujemy finansowanie. Proszę o kontakt ze strony solisys.pl lub maila: michal <malpa> solisys.pl

  Reagować

Komentarz do artykułu


W górę