PRUSUMENT – dotacje na ogniwa fotowoltaiczne bez tajemnic

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o programie PROSUMENT. Jednakże często są to nie do końca sprawdzone informacje z drugiej ręki. Ktoś gdzieś coś słyszał, ktoś komuś coś mówił. Postanowiliśmy przybliżyć Wam ten temat tak, aby wszystko było jasne.

O programie.

Program Prosument to nic innego jak kolejny program wspierania OZE. Jest to linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Ma on na celu ograniczenie emisji CO2 oraz promowanie nowych technologii OZE, a także rozwój rynku dostawców urządzeń i instalatorów oraz zwiększenie liczby miejsc pracy w tym sektorze.

Dofinansowanie przedsięwzięć obejmie zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji:

 • energii elektrycznej
 • ciepła i energii elektryczne

dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

Jak uzyskać dotacje na systemy fotowoltaiczne?

Beneficjentami programu na systemy fotowoltaiczne mogą być osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego i ich związki.

Budżet programu wynosi 600 mln zł na lata 2014-2020 z możliwością zawierania umów kredytu do 2018 r.

Finansowane będą instalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wykorzystujące:

 • systemy fotowoltaiczne,
 • małe elektrownie wiatrowe,
 • układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.
 • źródła ciepła opalane biomasą,
 • pompy ciepła oraz kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,

Warunki uzyskania dofinansowania

Podstawowe zasady udzielania dofinansowania, to pożyczka/kredyt preferencyjny + dotacją, łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji.

W latach 2014-2015 będzie dla:

 • systemów fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp,
 • małych elektrowni wiatrowych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe,
 • mikrokogeneracji o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe,

dotacja wynosić 40% i pozostałych 60% należy dofinansować pożyczką/kredytem preferncyjnym, lub z innych źródeł finansowania.

Po 2015 roku będzie dotacja wynosić 30% i pozostałych 70% należy dofinansować dofinansować pożyczką/kredytem preferncyjnym, lub z innych źródeł finansowania.

Również w latach 2014-2015 będzie dla:

 • źródeł ciepła opalanych biomasą o zainstalowanej mocy cieplnej do 300kWt,
 • pomp ciepła o zainstalowanej mocy cieplnej do 300kWt,
 • kolektorów słonecznych o zainstalowanej mocy cieplnej do 300kWt,

dotacja wynosić 20% i pozostałych 80% należy dofinansować dofinansować pożyczką/kredytem preferncyjnym, lub z innych źródeł finansowania.

Po 2015 roku będzie dotacja wynosić 15% i pozostałych 85% należy dofinansować dofinansować pożyczką/kredytem preferncyjnym, lub z innych źródeł finansowania.

Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych 100 tys. zł – 450 tys. zł, w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia.

Oprocentowanie pożyczki/kredytu preferencyjnego wynosi 1% i maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem czyni 15 lat.

Nie będzie możliwe uzyskać dofinansowanie kosztów przedsięwzięcia z innych środków publicznych!

Program będzie wdrażany na trzy sposoby:

a) dla jednostek samorządu terytorialnego (jst) i ich związków:

 • pożyczki wraz z dotacjami dla jst,
 • wybór osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni mieszkaniowych (dysponujących lub zarządzających budynkami wskazanymi do zainstalowania małych lub mikroinstalacji OZE) należy do jst,
 • nabór wniosków jst w trybie ciągłym, prowadzony przez NFOŚiGW,
 • kwota pożyczki wraz z dotacją >= 1000 tys. zł.

b) za pośrednictwem banku:

 • środki udostępnione bankowi wybranemu w przetargu, z przeznaczeniem na dotacje i udzielania kredytów bankowych,
 • nabór wniosków od osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, w trybie ciągłym, prowadzony przez bank

c) za pośrednictwem WFOŚiGW:

 • środki udostępnione WFOŚiGW z przeznaczeniem na udzielenie pożyczek wraz z dotacjami,
 • nabór wniosków od osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, w trybie ciągłym, prowadzony przez WFOŚiGW.

 

 Źródło: insilesia.pl

Dyskusja

 1.    Darek

  28. 02. 2015, 15:27

  Sprzęt oferowany przez BOŚ Bank ... w programie prosument to jakieś kpiny... urządzenia z przed 20 lat Pompa ciepła na gazie dawno już nie uzywanym...RC407 wydajność poniżej COP 4, Panasonic czy Mitsubishi sprzedaja pompy o 30% wydajniejsze 10 tyś taniej. Panele fotowoltaiczne z przed kilku lat zwykłe Poly 250w... a cena 50% wyższa jak porządne Mono 265W np Suntech choć teraz to powinno sie kupować tylko superwydajne panele Galowe 270W zwłaszcza że sporo tańsze od tego co oferuje BOŚ Bank

  Reagować

 2.    Andrzej

  16. 07. 2015, 15:22

  To jak to, BOŚ narzuca określone typy paneli? To dla mnie ważne, bo właśnie przymierzam się do zamontowania 4 kW na dachu. Przedstawiciel skierował mnie do stronę SAJ gdzie można na bieżąco podglądac instalację 2,5 kW. Prawdę mówiąc mam skorzystac z usług firmy spod Leszna, która załatwia formalności związane z umową prosumencką a to podobno droga przez mękę. Jaka jest prawda wg Ciebie?

  Reagować

 3.    janusz

  16. 11. 2015, 11:25

  poinna być dowolność wyboru przez prosumenta a nie przez bak

  Reagować

 4.    Darek

  28. 02. 2015, 15:33

  Korupcja nadaje sie do zgłoszenia do CBA

  Reagować

 5.    Albert

  15. 04. 2015, 05:21

  po reformie języka polskiego piszemy sprzed, znad, spomiędzy itd... razem !!!

  Reagować

 6.    Tadeusz

  01. 02. 2016, 00:29

  Fiu fiu! Ależ jesteś mądry! Gratuluję.

  Reagować

 7.    Bolesław

  27. 04. 2015, 13:09

  PROSUMENT nie przysłuży sie do rozwoju fotowoltaiki itp. Program jest tak realizowany, żeby powiedzieć "dajemy dotacje, robimy" i żeby nie dawać i nie robić. Pieniądze to maja iść ale do banku a nie do inwestora.

  Reagować

 8.    piotr

  03. 06. 2015, 19:30

  Nie wierzę w żadne BOŚ i podobne wynalazki,tylko jesienią gdy wrócę do Polski zainwestuję w fotowoltaikę o mocy 10kw. Pomoc państwa w takich przedsięwzięciach wygląda ,że światło jest zielone a szlabany opuszczone,więc jaka tu ma być pomoc z ich straony ? Jak sam nie zainwestuję to państwo na pewno mi nie pomoże a wiem to bo przymierzałem się w 1999 roku do postawienia wiatraka z dofinansowaniem z BOŚ ..... po prostu kpina .... po obliczeniach wyszło,że dofinansowanie wyniesie max,23% jeśli bank zaliczy koszty kwalifikowane.

  Reagować

 9.    Rysiek

  02. 08. 2015, 15:02

  Co to jest Kur zapiał PRUSUMENT?! o_O co za down to pisał?

  Reagować

 10.    RICO

  13. 08. 2015, 09:39

  Wybaczcie,by przyznanie dotacji uzależniano od zaciągnięcia kredytu ! O co tu chodzi ? To tylko napędzanie koniunktury na kredyty złodziejskim bankom ! To żaden program,chyba,że dla jeleni!

  Reagować

 11.    rabon

  22. 09. 2015, 09:15

  Prosument to masakra, BOŚ nie przyjmuje wniosków, powiedziano mi iż jest złożonych ok. 4 tyś wniosków a rozpatrzonych 1200 od początku roku, a po złożeniu żadnej info na jakim etapie jest wniosek. Proponuje zmianę nazwy programu na Nie-Wy-Pał

  Reagować

 12.    janusz

  16. 11. 2015, 11:21

  dotacja powinna wzrastać a nie maleć, zamiast budować elektrownię atomową całe pieniądze przeznaczone na to, dać na FOTOWOLTAIKĘ (dotacje) ,nawet 100%. można odzyskać pieniądze przeznaczone na dotację, poprzez udział skarbu państwa w sprzedaży nadmiaru energii do sieci...

  Reagować

 13.    Ja

  17. 11. 2015, 19:59

  "Na pewno wiesz ... "Jeżeli chcesz brać, należy również dać". Dajcie mniej i bierzcie więcej z naszą reklamą" O co tu chodzi Dziwna strona dodzwonić się nie da na email szybki nie odpowiadają pozdrowieni i powodzenia.

  Reagować

 14.    ewa

  21. 01. 2016, 21:46

  Mam domek jednorodzinny, rocznie płacę za prąd 2200zł, przeliczyłam i wyszło mi, że dopiero po 15 latach będę miała prąd za darmo ale okazało się, że sprawność ogniw fotowoltaicznych nie jest stała tylko z upływem czasu zmniejsza się a potem wymiana. W Niemczech i Austrii jest dużo takich instalacji, jaka jest tam dotacja, kto wie????

  Reagować

 15.    ewa

  21. 01. 2016, 21:46

  Mam domek jednorodzinny, rocznie płacę za prąd 2200zł, przeliczyłam i wyszło mi, że dopiero po 15 latach będę miała prąd za darmo ale okazało się, że sprawność ogniw fotowoltaicznych nie jest stała tylko z upływem czasu zmniejsza się a potem wymiana. W Niemczech i Austrii jest dużo takich instalacji, jaka jest tam dotacja, kto wie????

  Reagować

 16.    Gość

  01. 06. 2016, 18:38

  ewa - teraz po propozycjach nowelizacji okres zwrotu się wydłuża. Niestety obecny Polski Rząd nie popiera inwestycji prosumenckich, woli kupować prąd z zagranicy - widać taki układ jest dla nich lepszy.

  Reagować

 17.    Roman

  16. 02. 2017, 10:15

  Fakty!...sprzedałem samochód kupiłem PC 10KW ( tylko odwierty) - jestem zadowolony z siebie !! BOŚ... instytucja zatrudniająca fachowców od wyciągania pieniędzy z skarbu państwa !! MINISTERSTWO I lokalne odziały ochrony środowiska .. to jakaś bzdura . Szyderczo sie śmiali z mojego pomysłu z PC, a o pomocy finansowej moglem tylko przeczytać. Reasumując..nie oglądajcie sie sami montujcie źródła energetyczne pozwalające na wasza niezależność od dostawcy energii. Ida złe czasy !! A rozważania o opłacalności inwestycji zostawcie idiotom ekonomicznym !! Uzasadniam czy kupując BMW ful wypas zastanawiasz sie nad stopą zwrotu inwestycji ?????? No własnie. Liczy sie wasz stosunek do BOGA i środowiska !! Idioci tego nie widza i pisza pierdoły ze smog jest zdrowy i warto wysyłać dzieci do takich miejscowości !! no przesadziłem....ale czy robia coś?? NIC ! a wystarczy poprosić sąsiada..by ni e kopcil!! ale dupę ruszyć z a biurka nie wolno ..nie ma tego w umowie o prace !!!! Teraz chciałbym mieć ogniwa elektryczne....nie wiecie gdzie można coś znale-dz konkretnego by dostać jakość pomoc albo poradę fachową ( nie mylić z firmami ) ten projekt ?? haaaaaaaa Moze do ministerstwa zadzwonić? na portiernie oni wiedza więcej niz w biurze !!! spoko damy radę ...pokonamy chochołów ;).

  Reagować

Komentarz do artykułu


W górę